Tüm Kategoriler
EN

Üçüncü Taraf Fiber Optik Alıcı-Vericiler: Veri Merkezi ve 5G Uygulamaları İçin Bir Fırsat

Yayınlanma Zamanı: 2021-07-20 Görüntüleme: 52

Çeşitli BT çözümlerinin geliştirilmesi, 5G uygulamalarının geliştirilmesi ve veri merkezlerinin yükseltilmesi ile son yıllarda çok sayıda optik modül gereksinimi ortaya çıkmıştır. Bu optik modüller arasında üçüncü taraf modüller giderek daha popüler hale geliyor. Bu makale, üçüncü taraf optiklerin neden popüler hale geleceğini ve 400G ve 5G uygulamalarına ne gibi fırsatlar getirdiğini inceleyecektir.

Niye ya Üçüncü Taraf Optikler Popüler Olmak mı?
Üçüncü taraf optikler veya uyumlu alıcı-vericiler ilk ortaya çıktığında, insanlar orijinal ekipman üreticileri tarafından sağlanan OEM alıcı-vericilere (veya orijinal marka optiklere) kıyasla performanslarından ve uyumluluklarından şüphe duyuyorlardı. Bu nedenle, genellikle OEM alıcı-vericiler kullanılır. Onlarca yıllık geliştirmeden sonra, üçüncü taraf alıcı-vericiler iyi kalitelerini kanıtladılar. Aynı zamanda, OEM alıcı-vericilerinde birçok sınırlama bulunmuştur. OEM modülleri, üçüncü taraf modüllerden çok daha pahalıdır ve hizmetleri çok sınırlıdır. Örneğin, ağ kullanıcıları için çok önemli olan ücretsiz yükseltmeleri desteklemezler.
Ek olarak, OEM alıcı-vericilerle karşılaştırıldığında, büyük indirimlere (genellikle %80'den fazla) ve ücretsiz ömür boyu yükseltmelere ek olarak, üçüncü taraf optik cihazlar OEM anahtarları gibi geleneksel OEM ekipmanlarını da destekler. Ürün üretimden kaldırıldığı sürece, orijinal ekipman üreticisinden uygun bir alıcı-verici bulmak zordur. OEM ürünleri olsa bile, bir ağda farklı OEM cihazları varken OEM alıcı-verici satın almak uygun değildir. Bu durumda, bazı üçüncü taraf üreticiler çok taraf uyumlu alıcı-vericiler sağlayabilir ve hatta bazıları modül uyumluluğunu değiştirmek, kullanıcıların farklı cihazlar arasındaki uyumsuzluk sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak ve eldeki OEM Modülünü daha iyi kullanmak için kayıt hizmetleri sağlayabilir.
En önemlisi, üçüncü taraf alıcı-vericiler daha iyi hizmetler sunar. Sherman Antitröst Yasasına göre, bu alıcı-vericilerin OEM ekipmanının garantisi üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu, kullanıcılar üçüncü taraf uyumlu ürünler kullandığında OEM'in garantiyi veya diğer desteği geçersiz kılamayacağını şart koşan bir federal yasadır. Kısacası, üçüncü taraf optikler, OEM alıcı-vericileriyle aynı test kalitesini sağlar, ancak çok daha düşük maliyet ve ömür boyu garanti ile. OEM modüllerine göre tüm avantajları göz önüne alındığında, üçüncü taraf alıcı-vericiler bir zorunluluk haline geldi.

Üçüncü Taraf Alıcı-Verici Mevcut Durum ve Eğilimler
Üçüncü taraf alıcı-vericilerin yükselişiyle birlikte birçok üçüncü taraf satıcı ortaya çıktı. Bu üreticiler tarafından sağlanan alıcı-vericilerin fiyatı OEM'lerden çok daha düşüktür, ancak kalite aynıdır ve hizmet daha iyidir. Bu, üçüncü taraf optiklerin hızlı gelişimine elverişlidir ve üçüncü taraf optiklerin optik alıcı-verici pazarında artan bir paya sahip olmasını sağlar.
Önde gelen bir stratejik pazar araştırması ve danışmanlık hizmeti sağlayıcısı olan Research Nester'ın tahminine göre, 2027 yılına kadar, küresel üçüncü taraf alıcı-verici pazarının 620'de 2017 milyon ABD dolarından 1.3556 milyar ABD dolarına çıkması bekleniyor. 2027'de yıllık büyüme oranı, önceki yıllara göre %8.18'e ulaşacak.

图片 1

Veri Merkezi ve 5G Uygulamalarında Üçüncü Taraf Optiklerin Rolü
Küresel üçüncü taraf optik alıcı-verici pazarı, iki büyük pazar fırsatının desteğiyle patlama yaşıyor. Biri, gelişmekte olan 5G ağları ve bulut çözümlerindeki yüksek hızlı ağ gereksinimleri, diğeri ise 400G'ye geçiş gibi veri merkezi yükseltmeleridir.
5G altyapısının nasıl görüneceğini kimse bilmiyor çünkü hala test ediliyor. Teknolojinin hızla güncellenmesiyle, önceden konuşlandırılmış birçok modülün terk edilmesi muhtemeldir. Bu nedenle, ön taşıma, orta taşıma ve ana taşıma gibi çeşitli aşamalarda ekipman ve modüllerin konuşlandırılması, belirsizlik riskini azaltmak için maliyet tasarrufu sağlayan önlemler gerektirir. Üçüncü taraf satıcılar, 10G WDM SFP+, 25G DWDM ve 100G QSFP28 gibi uygun maliyetli modüller sağlayarak hizmet sağlayıcıların maliyetleri ve benzer riskleri belirli bir ölçüde azaltmasına yardımcı olabilir.
Çeşitli uygulamalar veri merkezi trafiğinde çarpıcı bir artışa yol açtığından, yüksek iletim hızlarına (genellikle 100G'nin üzerinde) sahip alıcı-vericilere olan talep de artmaktadır. Bugün, birçok üçüncü taraf tedarikçi, OEM modülleriyle aynı performansa sahip 25G/40G/100G alıcı-vericileri sağlayabilir. 200G ve 400G gibi daha yüksek hızlara sahip modüller için tüm endüstrinin veri merkezini yükseltmek zaman alır. Bu durumda, üçüncü taraf alıcı-vericiler, OEM alıcı-vericilere göre kapsamlı avantajlara sahiptir ve test ve deneme için fırsatlar sağlayabilir.
Bununla birlikte, fırsatlara genellikle zorluklar eşlik eder. Tüm üçüncü taraf alıcı-verici satıcıları eşit yaratılmamıştır. Birçok küçük üçüncü taraf modül üreticisi, özellikle 400G alıcı-verici gibi yeni piyasaya sürülen sürüm, alıcı-vericinin kalitesini garanti edemez. Bu tedarikçiler, ürünlerinin performansını test edecek kalifiye teknik ekiplere ve donanıma sahip değildir. Bu nedenle, kalite güvence testi olan bir üçüncü taraf alıcı-verici seçmek çok önemlidir ve aynı zamanda birçok üçüncü taraf tedarikçinin karşılaştığı büyük bir zorluktur.
Diğer bir büyük zorluk, bazı OEM'lerin üçüncü taraf modülleri destekleyecek donanıma sahip olmaması ve üçüncü taraf optik alıcı-vericilerin kullanılmasına karşı uyarıda bulunmalarıdır. Bu, müşterilerin güvenini kazanmak için üçüncü taraf üreticilerin her zaman kaliteli ürünler ve daha iyi hizmetler sunmasını gerektirir.
Özetle, OEM optik cihazlarla karşılaştırıldığında, üçüncü taraf alıcı-vericiler yalnızca daha düşük maliyetler ve daha iyi hizmetler gibi avantajlar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda 5G gibi en son teknolojileri veya uygulamaları kullanma riskini de azaltır. Zorluklar devam etse de, üçüncü taraf dünyasına girmeye değer.